Haber

Dominic Raab görevinden istifa etti

Çalışma arkadaşlarına zorbalık ve kötü muamelede bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılan İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab istifa etti. Raab hakkındaki rapor Başbakan Rishi Sunak’a sunuldu.

Dominic Raab, istifa mektubunda, hakkında yürütülen soruşturmayı eleştiren bir dil kullanarak, “Bu soruşturma zorbalık eşiğini o kadar aşağı çekti ki çok tehlikeli bir emsal oluşturdu. Bu, bakanlara karşı asılsız şikayetleri teşvik edecek.”dedi.

Raab, kabinede görev yapan meslektaşlarına “İngiltere Halkı İçin”Açık ve eleştirel yorum yapma hakları olması gerektiğini, aksi takdirde demokratik ve anayasal sorumluluklarını yerine getiremeyeceklerini savundu.

Rapor şu anda kamuoyu ile paylaşılmazken, raporu inceleyen Başbakan Sunak henüz bir açıklama yapmadı.

ZORBALIK ŞİKAYETLERİ İNCELENDİ

Deneyimli savcı Adam Tolley, birlikte çalıştığı birkaç memur tarafından Raab’a karşı getirilen zorbalık raporlarını araştırıyordu.

Başbakan Sunak, Tolley’den Raab aleyhine en az 24 kişi tarafından getirilen 8 resmi şikayeti incelemesini istemişti.

Bu suçlamalar, Raab’ın geçtiğimiz yıllarda Muhafazakar Parti’nin kurduğu hükümetlerde farklı kabinelerde üstlendiği Adalet, Dışişleri ve Brexit bakanlıkları sırasında yaşadığı iddia edilen bazı olayları kapsıyordu.

Soruşturmaya taraf olmayan bazı meslektaşları da Raab’ın “çok incitici” olabileceğini söyleyerek bazı çalışanları ağlattı.

Soruşturmada onlarca kişinin ifadesi alındı, Raab dinlendi.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

dogankentajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu