Ekonomi

Küresel karbon emisyonları Avrupa’ya rağmen rekor kırdı

Fosil yakıtların yakılması küresel ısınmayı tehlikeli boyutlara taşımaya devam ederken, küresel karbon emisyonları geçen yıl rekor seviyelere yükseldi.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) verilerine göre; Emisyonlardaki en büyük artış, büyük ölçüde, kömür yakıtının kullanıldığı gelişmekte olan Asya pazarlarından kaynaklanmaktadır.

Çin ve Avrupa’daki endüstriyel üretimdeki düşüş göz önüne alındığında, daha da kötü bir sonucun önüne geçilmiş gibi görünüyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, “Enerji krizinin etkileri küresel emisyonlarda korkulan büyük artışa neden olmadı. Ancak yine de fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonların dünyanın iklim hedeflerine ulaşma çabalarını engellediğini görüyoruz” dedi.

AB ve Çin’de emisyonlar azaldı

IEA bilgilerine göre, elektrikle ilgili emisyonlar 2022’de yüzde 0,9 artarak 36,8 milyar tonun üzerine çıktı.

Avrupa Birliği’nde ölçülen kış mevsiminin de etkisiyle ısınma talebi bir miktar azaldı. Artan doğal gaz fiyatları ise sektörleri üretimi durdurmaya yöneltti. Bu gelişmelerle birlikte bölgesel emisyon oranı yüzde 2,5 azaldı.

Dünyanın en büyük emisyon kaynağı olan Çin’de, zayıf ekonomik büyüme, yavaşlayan inşaat ve covid-19 önlemleri, ülkenin emisyonlarında yüzde 0,2’lik hafif bir düşüşle güç kullanımını sınırladı.

ABD’de, yılın başındaki inanılmaz derecede soğuk havanın ısıtma talebini artırmasıyla emisyonlar yüzde 0,8 arttı.

Genel olarak, çoklu hava olayları geçen yılki emisyon artışının yaklaşık beşte birine katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu